ועידת הנדל"ן של ישראל – התחדשות עירונית

בועידת הנדל"ן והתשתיות של כלכליסט שנערכה במלון דייוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב השתתפו כ- 1500 איש, ביניהם בכירים בענף הנדל"ן וקובעי מדיניות שונים. הועידה עסקה בסוגיות בוערות, ביניהן, כיצד יראו פני הענף לאחר הבחירות וכניסתם לתפקיד של השרים החדשים במשרד האוצר ובמשרד הבינוי והשיכון. עתידם של הפרויקטים הגדולים בישראל, פיתוח התשתיות והפתרונות למשבר הדיור.

מי השתתף בועידה?

בין המשתתפים בוועידה: גארי ברנט, בעליו של התאגיד האמריקאי אקסטל. אלפרד אקירוב, בעליה של קבוצת אלרוב. יעקב קווינט, היועץ המשפטי של רשות מקרקעי ישראל. ערן ניצן, סגן הממונה על התקציבים לענייני נדל"ן ופנים. יו"ר עמידר, עו"ד יצחק לקס. מוטי סלע, מנכ"ל אשטרום נכסים. אבי לוי, מנכ"ל מליסרון, נציג בברת אם.אס.אן נדל"ן, תמיר בן שחר, מחברת צ'מנסקי בן שחר. בנג'י זינגר, מנכ"ל WeWork ישראל.

פאנל התחדשות עירונית נערך בהשתתפותם של נציג חברת אם. אס. אן, ענבל אור, מנכ"לית אור סיטי נדל"ן. חיים כהן, מהנדס העיר רמת גן לשעבר ומיכל בראון מנכ"לית אלטשולר שחם פתרונות מימון. במסגרת הפאנל דנו המשתתפים בסוגיות סביב תוכניות ההתחדשות העירונית שיוזמת המדינה, תוכניות שאינן עונות על הצורך האמיתי של האוכלוסייה ביחידות דיור חדשות, המשתתפים דנו בשאלות העיקריות סביב הסוגיה והציגו פתרונות שונים.

אחת הסוגיות המרכזיות היא חלקן של קבוצות הרכישה בפתרון משבר הדיור.  הציבור נתן פידבק לקבוצות הרכישה והוכיח שהוא מעוניין בדרך שהן מציעות לאור העובדה שקבוצות הרכישה מהוות כיום 20% מהשוק. קבוצות הרכישה הכניסו לתוך התחום יזמים צעירים עם ידע חדש ואמביציה גבוהה, הציבור מראה אמון בקונספט והיום אנשים יודעים כיצד לבחון קבוצת רכישה, להבין את הצרכים והתנאים הכלולים בכניסה אליהן. לדידו של צדיקריו, קבוצות הרכישה מהוות פיתרון קיים. החיסרון הוא בכמות הפרוייקטים שיצאו לפועל , בשביל להדביק את פערי הביצוע עזרת הרגולטור חיונית, התמריץ שהמדינה נותנת היום נמוך מאד ומהווה מכשול. האינטרס של המדינה הוא כן לתת תמריץ גבוה יותר למסגרת התמ"א מכיוון שהיא מאפשרת בניה בהיקף גבוהה של יחידות דיור חדשות